kıdem tazminatı                                                                            

Tüm çalışanları ilgilendiren kıdem tazminatı ile ilgili önemli gelişme... İşte ayrıntılar!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, son dönemde sıkça gündeme gelen kıdem tazminatı fonu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Sabah'ta yer alan haberde kıdem tazminatı konusundaki düzenlemenin şu an için gündemlerinde olmadığını belirten Çelik, bu konuda yapılan tartışmalarla ilgili olarak ise Fon taslağı 30 yıldır var dedi.

Bakan Çelik, kıdem tazminatının fona devredilmesinin hükümet programında yer aldığını ancak bu yönde adım atmadan önce sosyal taraflarla uzlaşma sağlanacağını söyledi. Bakanlık olarak gündemlerinde işçilerin toplu sözleşme yapabilmesi için yasalaşması zaruri olan Toplu İş İlişkileri Yasası'nın bulunduğunu anlatan Çelik, Bakanlık olarak Üçlü Danışma Kurulu'nda sosyal taraflarla uzlaşmadığımız hiçbir konu gündemimizde yok. Dolayısıyla şu an için kıdem tazminatı gündemimizde değil ifadelerini kullandı.

ACİLEN MECLİS 'TEN GEÇMELİ

Bakan Çelik, 2008'de yürürlüğe giren Sosyal Güvenlik Reformu'na ilişkin elde edilen sonuçlara ilişkin düzenlediği basın toplantısında iş piyasalarına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Çelik, Toplu İş İlişkileri Yasası çıkmadığı için sendikaların yetki talebine cevap verilemediğini ve bu nedenle işçilerin toplu sözleşme yapamadığını hatırlattı. Çalışma Bakanı Bakanlığımızdan sendikaların 904 yetki talebi var. Bunlara cevap veremiyoruz. Yasa çıkmadığı için de sendika istatistiklerini yayınlayamıyoruz. Eğer mevcut yasa ile istatistikleri yayınlarsak 51 sendikadan 42'si yetkisini kaybediyor. Yalnızca 9 sendika kalıyor dedi. Bakan Çelik, toplu sözleşmeler yapılamadığı için bu yasanın çok acilen Meclis'ten geçmesi gerektiğini anlattı.


Beyhan Grup