Piyasalar neyi fiyatlıyor?Uluslararası piyasalar, Avrupa'dan Japonya'ya, merkez bankalarının ekonomik büyümeyi desteklemek için çabalarını artıracağı beklentilerinden olumlu etkileniyor. Asya hisse senetleri son bir ayın en hızlı yükselişini gösterirken, bakır değer kazandı ve Asya tahvil riski düştü. Kore para birimi won dolar karşısında güçlendi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saati ile 12:35'te yüzde 1.6 yukarıda seyrediyordu ve haftalık kaybının bir kısmını geri aldı. Japonya'da Nikkei 225 Endeksi yüzde 1.2 ve Eylül vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.3 yükseldi. Bakır Londra'da dördüncü günde de yükseldi. Veri sağlayıcı CMA'ya göre, Japonya dışında yatırım yapılabilir kredi notuna sahip Asya bankalarının CDS'lerini içeren Markit iTraxx Asya Endeksi, son bir haftanın en düşük kapanışına yönlendi. Kore wonu dolar karşısında son üç haftanın en hızlı yükselişini gerçekleştirdi.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, politika yapıcıların tahvil piyasalarına müdahale edebileceğini işaret ederek, euroyu koruma taahhüdünde bulundu. Bugün ABD'de açıklanacak olan büyüme verisinin, son bir yılın en yavaş artışını göstermesi bekleniyor. Öte yandan, Japonya'da tüketici fiyatları endeksindeki beklenmedik düşüş, Japonya Merkez Bankası'nın ilave teşvik tedbirlerine gidebileceği sperkülasyonunu güçlendirdi. Samsung Electronics Co. ve JFE Holdings Inc., karlarındaki güçlü artışın ardından ralli yaptı.

Hong Kong'da KGI Asia Ltd.'den Ben Kwong, Yatırımcılar karanlıkta ışık arıyor ve umutlu hale geliyorlar dedi ve Avrupa Merkez Bankası piyasaya biraz umut verdi. Piyasa daha da gevşeme bekliyor değerlendirmesinde bulundu.

Avrupa Merkez Bankası, üç faiz indiriminin İspanya ve İtalya'da faizlerin, euronun ayakta kalmasına tehdit oluşturacak bir şekilde, rekor seviyeye çıkmasını önleyememesinin ardından, borçlanma maliyetlerini daha da düşürmesi konusunda baskı altında.Beyhan Grup